GHSA Swimming and Diving State Championship updates from Friday

1. Johns Creek (408.5) 2. Dalton (304.5) 3. Lakeside-DeKalb (282)

Girls

1. Lassiter (413.5) 2. Cambridge (377) 3. Lakeside-DeKalb (240)

Class 6A INDIVIDUAL RESULTS

Boys

200-Yard Medley Relay

1. Centennial (1:33.44) 2. Johns Creek (1:33.74) 3. Lakeside-DeKalb (1:34.30)

200-Yard Freestyle

1. Sebastien Sergile, Centennial (1:35.36) 2. Roman Valdez, Dalton (1:37.13) 3. Ben McClain, Kennesaw Mountain (1:38.99)

200-Yard IM

1. Henry Bethel, Dalton (1:45.54) 2. Andrew Simmons, Johns Creek (1:48.51) 3. Cale Martter, Riverwood (1:50.06)

50-Yard Freestyle

1. Brett Reason, Kennesaw Mountain (20.71) 2. Noah Smith, Allatoona (21.06) 3. Thomas Shannon, Riverwood (21.06)

100-Yard Butterfly

1. Adam O’Brien, Lassiter (48.86) 2. Stephen Jones, Richmond Hill (49.60) 3. Benjamin Irwin, Buford (50.82)

100-Yard Freestyle

1. Roman Valdez, Dalton (44.63) 2. Ben McClain, Kennesaw Mountain (45.11) 3. Brett Reason, Kennesaw Mountain (45.94)

500-Yard Freestyle

1. Sebastien Sergile, Centennial (4:23.30) 2. Grant Davis, Sequoyah (4:30.92) 3. Jose Castro, Lanier (4:32.38)

200-Yard Freestyle Relay

1. Dalton (1:23.81) 2. Kennesaw Mountain (1:25.71) 3. Centennial (1:26.36)

100-Yard Backstroke

1. Andrew Simmons, Johns Creek (49.17) 2. Benjamin Irwin, Buford (49.59) 3. Taylor Eaton, Johns Creek (50.36)

100-Yard Breaststroke

1. Henry Bethel (52.96 – state record) 2. Justin Bender, Centennial (54.91) 3. Zachary Zhao, Lakeside-DeKalb (56.68)

400-Yard Freestyle Relay

1. Dalton (3:05.51) 2. Johns Creek (3:07.29) 3. Kennesaw Mountain (3:09.95)

Girls

200-Yard Medley Relay

1. Cambridge (1:46.42) 2. Lassiter (1:46.84) 3. Lakeside-Evans (1:49.84)

200-Yard Freestyle

1. Madeline Singletary, Centennial (1:50.42) 2. Allison Brown, Lassiter (1:50.82) 3. Sequoyah (1:50.85)

200-Yard IM

1. Elizabeth Tilt, Lassiter (2:00.27) 2. Sophie Bryson, Cambridge (2:00.44) 3. Katie Wong, Chattahoochee (2:07.94)

50-Yard Freestyle

1. Rachel Fulton, Lakeside-Evans (23.03) 2. Delaney Harrison, Sequoyah (23.25) 3. Isabelle Jones, Lakeside-DeKalb (24.10)

100-Yard Butterfly

1. Elizabeth Tilt, Lassiter (54.81) 2. Sophia Parker, Lassiter (56.16) 3. Caroline Irwin, Buford (56.21)

100-Yard Freestyle

1. Delaney Harrison, Sequoyah (50.54) 2. Frances Carson, Lassiter (51.84) 3. Isabelle Jones, Lakeside-DeKalb (53.25)

500-Yard Freestyle

1. Laurel Blase, Sequoyah (4:54.00) 2. Allison Brown, Lassiter (4:56.92) 3. Madeline Singletary, Centennial (4:59.33)

200-Yard Freestyle Relay

1. Lassiter (1:37.90) 2. Lakeside-Evans (1:38.99) 3. Lakeside-DeKalb (1:39.48)

100-Yard Backstroke

1. Rachel Fulton, Lakeside-Evans (54.76) 2. Sophie Brinson, Cambridge (54.76) 3. Elizabeth Blanco, Lassiter (57.31)

100-Yard Breaststroke

1. Allison Kasik, Centennial (1:05.28) 2. Sarah Brown, River Ridge (1:06.20) 3. Emily Padgett, Richmond Hill (1:07.30)

400-Yard Freestyle Relay

1. Lassiter (3:32.09) 2. Cambridge (3:35.19) 3. Allatoona (3:39.26)