GHSA Swimming and Diving State Championship updates from Saturday

Andreas Milano

Norcross swimmer Catie Choate was also among those to have a repeat first-place finish. She defended her 100-yard backstroke title with a first-place time of 55.01. In last year’s 50-yard freestyle, Campbell’s Allison Damron placed third with a time of 23.78. This year, Damron jumped up two spots to finish first with a time of 23.26 to take home the gold.

See the results from Saturday’s Class 7A GHSA Swimming State Championships below.

TEAM RESULTS

Class 7A

Boys

1. North Gwinnett (361.5) 2. Alpharetta (308.5) 3. Parkview (301.5)

Girls

1. Lambert (324) 2. Walton (320) 3. Brookwood (282)

INDIVIDUAL RESULTS

Class 7A

Boys

200-Yard Medley Relay

1. Parkview (1:33.36) 2. Brookwood (1:34.01) 2. North Gwinnett (1:34.01) 4. Lambert (1:35.40)

200-Yard Freestyle

1. Cooper Cook, Milton (1:37.56) 2. Luke Han, North Gwinnett (1:40.40) 3. Tristan DenBrok, North Gwinnett (1:40.55)

200-Yard IM

1. Dane Charleston, North Cobb (1:51.75) 2. Nathan Jin, Alpharetta (1:51.92) 3. Griffin Egolf, West Forsyth (1:51.95)

50-Yard Freestyle

1. Jack Aikins, West Forsyth (19.68) 2. Charles Lu, Alpharetta (20.71) 3. Brett Sasser, West Forsyth (21.22)

100-Yard Butterfly

1. Tyler Schroeder, Peachtree Ridge (48.35) 2. Nathaniel Stoffle, Brookwood (48.37) 3. Tommy Bried, Hillgrove (48.76)

100-Yard Freestyle

1. Jack Aikins, West Forsyth (43.29) 2. Luke Han, North Gwinnett (45.38) 3. Charles Lu, Alpharetta (45.43)

500-Yard Freestyle

1. Tommy Bried, Hillgrove (4:31.63) 2. Jack Casey, Alpharetta (4:33.66) 3. Tristan DenBrok, North Gwinnett (4:34.98)

200-Yard Freestyle Relay

1. West Forsyth (1:22.56) 2. Milton (1:25.35) 3. North Gwinnett (1:25.52)

100-Yard Backstroke

1. Nathaniel Stoffle, Brookwood (47.65) 2. Patrick Morris, Lambert (49.18) 3. Cooper Cook, Milton (49.94)

100-Yard Breaststroke

1. Preston Lin, Norcross (54.71) 2. Aidan Chen, Dunwoody (56.80) 3. Joshua Kim, Parkview (57.08)

400-Yard Freestyle Relay

1. West Forsyth (3:03.13) 2. Milton (3:07.24) 3. Alpharetta (3:07.43)

Girls

200-Yard Medley Relay

1. Lambert (1:46.17) 2. Walton (1:47.04) 3. Alpharetta (1:48.45)

200-Yard Freestyle

1. Abigail McCulloh, Parkview (1:48.37) 2. Ella Jones, Lambert (1:48.53) 3. Emma Reiser, North Gwinnett (1:51.11)

200-Yard IM

1. Lily Burke, Brookwood (2:02.69) 2. Elizabeth Isakson, Walton (2:04.10) 3. Alicia Henry, Alpharetta (2:06.01)

50-Yard Freestyle

1. Allison Damron, Campbell (23.26) 2. Kara West, Lambert (23.51) 3. Abby Wenham, Discovery (23.64)

100-Yard Butterfly

1. Ella Jones, Lambert (54.17) 2. Catie Choate, Norcross (55.81) 3. Alexandra Clark, Alpharetta (56.12)

100-Yard Freestyle

1. Lily Burke, Brookwood (51.02) 2. Kara West, Lambert (51.13) 3. Abby Wenham, Discovery (51.82)

500-Yard Freestyle

1. Abigail McCulloh, Parkview (4:44.96) 2. Emma Reiser, North Gwinnett (4:56.12) 3. Sydney Starnes, Walton (4:57.46)

200-Yard Freestyle Relay

1. Lambert (1:37.05) 2. Brookwood (1:37.57) 3. North Gwinnett (1:39.49)

100-Yard Backstroke

1. Catie Choate, Norcross (55.01) 2. Sarah Livingston, Parkview (56.49) 3. Lily Alderman, Walton (58.29)

100-Yard Breaststroke

1. Alicia Henry, Alpharetta (1:02.05) 2. Elizabeth Isakson, Walton (1:02.51) 3. Allison Damron, Campbell (1:03.99)

400-Yard Freestyle Relay

1. Lambert (3:31.31) 2. Walton (3:31.93) 3. Brookwood (3:32.63)

Next Post

Times of Trenton basketball notebook: TCA leads the way after ghosting Ironmen

There has always been an argument about who has been Iron Man’s biggest adversary. Some will say Ghost, while others say it is clearly Mandarin. Saturday, the Ironmen of Don Bosco’s biggest foe of the new season was the Iron Mikes, who blew out the state ranked North Jersey team […]